MENÜ

Fizika világ
Minden, ami a sikeres fizika tanuláshoz kell.

Hogyan oldjunk meg fizika feladatokat?

 

Bármennyire is hihetetlennek tűnik de minden fizika feladat megoldása ugyan azon a módon történeki a legegyszerűbbtől a legbonyolultabbig.

  1. Olvassuk el a feladatott és probáljuk értelmezni. Milyen adatok állnak a rendelkezésünkre, mi az amit ki kell számolni.
  2. Keressük ki az adatokat és írjuk őket egymás alá, majd húzzuk alá az utolsót és írjuk ki mely mennyiségeket keressük.
  3. Váltsuk át a mennyiségeket SI mennyiségre, hogy később könnyebb legyen a számolás és elkerüljük az átváltásból adodó mértékegység hibákat.
  4. Keressünk olyan képletet, amiben szerepelnek az adatok és a keresett mennyiség is. Hol keressük? Füzet, tankönyv, függvénytáblázat (A függvénytáblázattal vigyázzunk, mert adott esetben több képlet is jónak látszik, és nekünk kell eldönteni, hogy melyiket is alkalmazhatjuk az adott feladatra.)
  5. Ha megvan a képlet akkor már csak be kell helyettesíteni és kiszámolni a végereményt.
  6. Ha nincs ilyen képlet akkor gyártani kell. Itt kezdődik a feladat megoldás nehézsége. Ha van olyan képlet amiben benne vannak az adatok, de nem nem a keresett mennyiség áll a bal oldalon akkor egyszerű egyenlet rendezéssel megoldható a gond.
  7. Ha egy adat hiányzik a megoldhatósághoz akkor először a hiányzó adatot kell kiszámolni. A 4. lépéstől ismételjük a folyamatot, addig amig mindent ki nem számolunk.
  8. Ellenőrizzünk. Olvassuk el újra a feladatott, hogy mindent kiszámoltunk-e és minden kérdésre válaszoltunk-e. Nézzük át a feladatot, hogy hiányzik-e valahonnan mértékegység. A megoldás menete legyen világos és áttekinthető! A tanárok többsége nem hajlandó olyan feladatok javításával tölteni az időt, ami tele van áthúzásokkal, vagy a lapont három-négyhelyen található a megoldás.

 

Hogyan készítsünk grafikont?

  1. Gyüjtsük ki az adatokat egy táblázatba, amit ábrázolni akarunk. Ha lehet az x tengelyen kívánt adatokat írjuk a táblázat felső sorába és az y tengelyen lévőt a második sorba.
  2. Rajzoljuk meg a koordináta tengelyeket és írjuk fel a be osztásokat a tengelyre. Beosztás nagysága igazodjon a táblázat adataihoz.
  3. Ábrázold a táblázat adatait!
  4. A fizikai jelenségnek megfelelő görbét illesz a pontokra.

 

Hírek

  • Érettségi vizsga időpont
    2011-09-10 23:15:28

    2011. oktober 27-én lesz a fizika érettségi vizsga. Hamarosan elérhetőek lesznek a korábbi vizsga feladatok a honlapon.

Szavazás

Miért nehéz a fizikát tanulni?
Bonyolult a törvények megfogalmazása.
Nehezek a számítások.
Fölösleges dolgokkal foglalkozik.
Unalmas
Asztali nézet